Mediespråk
topbanner
 
 
Fackspråk » Ekonomi


Kontaktlös betalning eller digital plånbok

Ett nytt sätt att betala små uppköp blir möjligt i höst. Då kommer man att kunna använda betalkort som man bara för nära en avläsare utan att man behöver skriva någon pinkod.

En annan metod som snart blir möjlig är betalning per mobiltelefon. Det har man kunnat göra också hittills, oftast genom att sända ett sms. Förändringen som är på väg går ut på att man bara för mobiltelefonen mot en betalterminal och så läggs summan till på telefonräkningen.

På engelska talar man om near field communication, nfc, i Sverige används uttrycket närfältskommunikation. På finska skriver en del om lähimaksaminen. På svenska ska vi helst tala om kontaktlös betalning, betalkort utan pinkod eller digital plånbok.

Ingen direktöversättning från finskan rekommenderas alltså.


Tillbaka

I korthet

Testet som ger oss begripliga texter

Tyngs dina texter av klumpiga konstruktioner, andas de byråkratspråk eller är det tveksamt om de alls är begripliga? Det kommer du snabbt underfund med genom ett enkelt test.
Läs hela artikeln



Länkar

Visa alla länkar

Skriv ut
Skicka till en vän
Dela på Facebook
Dela på Twitter

RSS

Språkråd
RSSFrågor & svar